Svenska kyrkan i Världen idag

Av Anna Sophia Bonde 31 October 2012 om: Äktenskapet, Biskopsmötet, Efterföljelse, Folkkyrka

I dagens nummer av tidningen Världen idag återfinns två artiklar om Svenska kyrkan med anledning av kyrkomötets beslut 2009 att öppna äktenskapsbegreppet för samkönade par. En artikel rör de ekumeniska följderna av beslutet, en annan vilka konsekvenser beslutet fått för den inre sammanhållningen. I förrgår skrev dessutom studenten och samhällsdebattören Nasrin Sjögren i samma tidning ett Öppet brev till Sveriges biskopar där hon, som lekman, ungefär lika subtilt och finkänsligt som när  pojken i H C Andersens berättelse påstod att kejsaren var naken, begär besked av vår kyrkas ledning: vad vill ni egentligen med Svenska kyrkan? Det är ett argt brev och, som sagt, inte särskilt nyanserat. Men kanske är det ändå något slags symptom på hur kyrkan mår.