En ljum och profillös kyrka?

Av Maja Bengtsson 19 July 2009 om: Okategoriserade

I kyrkans tidning berättas att statsvetaren Magnus Hagevi har skrivit en bok där han konstaterar att Svenska kyrkan förlorar stort i miljonprogramsområden.  I dessa områden finns många olika religioner representerade, och Hagevi menar att människorna där väljer aktivt: de som tar avstånd gör det tydligt.

Men varför förlorar Svenska kyrkan på det? Jo, enligt Hagevi beror det på att den upplevs som ljum och profillös. Jag tolkar det som att vi är för dåliga på att berätta vad det är vi tror på. Vi är mer måna om att föra dialog med andra religioner än om att låta människor lära känna Jesus. FRIMODIG KYRKA vill arbeta för att mission och evangelisation åter blir viktigt för kyrkan, och för en kyrka som frimodigt vågar stå för en tydlig tro. Religionsdialog är inte fel, men det är något helt annat, och kan inte ersätta, mission.

FRIMODIG KYRKA önskar se Svenska kyrkan bekänna att Jesus är Vägen, inte en väg bland många, och att Jesus är Sanningen, inte en sanning bland andra.