Partipolitiken hör inte hemma i kyrkan

Av Jan-Anders Ekelund 16 September 2009 om: Frimodig Kyrka, Kyrkovalet 2009

Äntligen tar GP in en debattartikel om kyrkovalet. Men den som väntar på något gott väntar inte förgäves. Artikeln är lysande. Den är skriven av Per Wallin, numera präst i Lysekil och lärare på bibelskola XP i Göteborg.

Smaka på detta citatet:

Hur absurt det blir märks på många olika sätt. Det största partiet i kyrkomötet är Socialdemokraterna. Deras partiledare är inte med i Svenska kyrkan, en självklar rättighet i ett land där religionsfrihet råder. Dock gör detta partiets roll komplicerad. I den förra socialdemokratiska regeringen hade vi en folkhälsominister som menade att religion var skadligt för samhället. Ändå är det deras parti som skall styra över Svenska kyrkans tro, liv och lära

Vi behöver fler unga modiga präster i Svenska kyrkan som vågar utmana det rådande politiska systemet.

Lars B Stenström har också en bra debattartikel i Dagen på samma tema.

Eller läs Douglas Brommesson universitetslektor i statsvetenskap vad han skriver i Kristianstadsbladet.