Alkoholen i kyrkan

Av Jan-Anders Ekelund 30 October 2010 om: Nattvarden

En av de allra bästa kyrkliga bloggarna på nätet är Storasyster i vassen. Där skriver komminister Miriam Wredén Klefbeck alltid mycket fyndigt. Kyrkomötet har som bekant diskuterat ifall nattvardsvinet skall bytas ut mot alkoholfritt vin eller rentav druvsats. Miriam träffar helt rätt i sin kommentar. Läs gärna den.

Torbjörn Lindahl är inne på samma tema på sin blogg när han skriver om kyrkomötets buffé:

Buffé fick vi i trapphallen. Gott, som vanligt. Och gått vin därtill.
Vad vin beträffar så kan man notera att i tisdags så debatterade vi ju frågan om alkoholfritt vin i nattvarden. Några talare uttalade sig varmt för saken av hänsyn till och respekt för alkoholister. Under tisdagskvällens stiftsmiddagar bjöds sedan på vin i de flesta stiftsgrupper och även personer som hörts tala sig varma för akoholfritt nattvardsvin sågs dricka ordentliga mängder. Lite hycklande kan jag tänka. Ska man nu väl ta hänsyn så ska man! Men så är det väl oftast. Lättast att frälsa världen genom en metod som inte kräver radikal ändring av mitt eget liv

.