Frimodig kyrkas riksårsmöte den 1 maj i Uppsala

Av Jan-Anders Ekelund 12 February 2010 om: Äktenskapet, Frimodig Kyrka

Nu är det många årsmöten på gång i Frimodig kyrka. Alla stiftsavdelningarna skall först avklara sina årsmöten och välja ombud till riksårsmötet. Riksårsmötet kommer att gå av stapeln i Lötenkyrkan i Uppsala den 1 maj. Årsmötet kommer att inledas med två föredrag om äktenskapet med Anders Sjöberg och Erik Johansson. Vi tror det är viktigt att kontinuerlig undervisning bedrivs om äktenskapet utifrån Bibeln och vad Kyrkan alltid har lärt. Vi måste kunna ge skäl för den kristna äktenskapssynen. Det är roligt att se att de finska biskoparna vill stå fast vid Kyrkans äktenskapssyn.

Alla är välkomna till årsmötet!

11.00 Kaffe, fralla

11.30 Äktenskapet i Bibeln. Anders Sjöberg

12.15 Är det kärlekslöst att säga nej? Erik Johansson

13.00 Lunch

14.00 Årsmötesförhandlingar

15.30 Fika

16.00 Bönegudstjänst Hans Lindholm