Koskinen tycker till

Av Jan-Anders Ekelund 5 January 2011 om: Biskopsmötet

När biskoparna närmar sig pensionen börjar man uttrycka ”sanningar”. Lennart Koskinen har skrivit en debattartikel i Kyrkans tidning där han polemiserar mot ärkebiskopen. Koskinen vill diskutera kyrkosyn, identitet och kyrkans uppdrag. Inte en dag för tidigt att en biskop vill föra upp dessa frågor på dagordningen.

Bl.a. så skriver Koskinen: ……Jo, en del partipolitiskt aktiva men själva kyrkligt ointresserade, ser också till att få in företrädare med rätt partifärg i kyrkans styrande organ. Skönt att en biskop tar bladet ifrån munnen och säger detta som alla vet är sant men få vågar uttrycka.

Både Yngve Kalin (under rubriken “Syndabocken Wejryd”) och Dag Sandahl har kommenterat debattartikeln. Läs deras kommentarer.